Formy pomocy i ich charakter


Spotkania konsultacyjno-diagnostyczne

pozwalają wyznaczyć indywidualną ścieżkę i tryb pomocy, dostosować zakres wsparcia psychologicznego do osobistego rytmu. Konsultacje służą zatem, rozeznaniu psychoterapeuty w aktualnej sytuacji osoby, która zgłaszając się na wizytę, wykazuje gotowość do obejrzenia swoich trudności, kłopotów, przemyśleń, uczuć, czy też spostrzeżeń. 

Naturalnym elementem takich spotkań, jest lęk i poczucie napięcia, czy uczucie dezorientacji, dlatego też dokładamy wszelkich starań do tego, aby w relacji z psychoterapeutą, każda osoba czuła się możliwie bezpiecznie.

 

Psychoterapia

jest niczym wyprawa - podróż, gdzie rozmaite wymiary – czasoprzestrzenie - właśnie, przeplatając się rzutują na to, co aktualnie dzieje się w życiu osoby. Doświadczane objawy lub dolegliwości nie są zero-jedynkowe, więc jest to podróż o tyle niezwykła, że pozwala na poszukiwanie rozmaitych perspektyw i odkrywanie różnych sposobów rozumienia tego, co  Pacjent przeżywa, czuje i myśli.  

Psychoterapia, jako metoda leczenia, opiera się na szczególnym rodzaju narzędzia, jakim jest rozmowa. Psychoterapeuta zachęca Pacjenta do wyrażania doświadczeń, pragnień, impulsów i przemyśleń, gdyż dzięki temu tworzy się przestrzeń słowno-uczuciowa. W tej przestrzeni, analizowane są konflikty intrapsychiczne, trudności i wątpliwości, z jakimi zmaga się osoba, a które znajdują odzwierciedlenie w dokonywanych wyborach – w sferze osobistej i zawodowej. 

 

Interwencja kryzysowa

stanowi formę wypracowania „odpowiedzi” na zaistniałą, trudną lub kryzysową sytuację, która nieoczekiwanie wytrąca osobę z naturalnego trybu funkcjonowania. Warunki, które „organizuje” kryzys, są szczególne – być może przepełnione bólem utraty, być może podporządkowane poczuciu zagrożenia własnego zdrowia lub życia, a być może zanurzone w świadomości konsekwencji, jakie niesie nieodwracalność pewnych sytuacji czy decyzji… Współpraca z psychologiem (psychoterapeutą) wyznaczana przez „rytm” tych warunków, jest także szczególna, w tym znaczeniu, że tworząc bezpieczną przestrzeń, oswajając lęki i obawy, uruchamia się, właściwy danej osobie, emocjonalny i poznawczy potencjał, który pozwala opracować i „rozpracować” sytuację kryzysową.  Oddziaływania w ramach interwencji kryzysowej, są zwykle doraźne i krótkoterminowe.


Porada psychologiczna

pojawia się na skrzyżowaniu ścieżek - diagnozy psychologicznej, psychoterapii i psychoedukacji… kiedy potrzebna jest pomoc, w dookreśleniu natury i charakteru towarzyszących trudności, wobec których, dotychczas stosowane sposoby radzenia sobie, okazują się nieskuteczne, zawodne. Zasilana jest potrzebą uzyskania odmiennego oglądu, czy raczej stworzenia nowej przestrzeni, w której realna stanie się konfrontacja z tym, co aktualnie przerasta możliwości.


© 2020 Czasoprzestrzeń. Wszelkie prawa zastrzeżone